Aktuality

Na jaře zaplaví Vsetín květy narcisů, krokusů, tulipánů a dalších okrasných cibulovin

Uvnitř okružní křižovatky na Mostecké ulici, na náměstí Svobody u gymnázia a hotelu Vsacan, na travnatých pásech podél hlavního chodníku v Panské zahradě u rybníčku a také na zelených plochách křižovatky U Růžičků proběhla v pondělí 25. 10. mechanizovaná výsadba tulipánových cibulek s cílem oživit s prvními jarními teplejšími dny naše město. Správce městské zeleně Petr Mikulík navrhl výsadbu ze tří typů směsi cibulovin různých druhů a odlišných barev. Na jaře by měly tyto květiny postupně nakvétat po dobu zhruba dvou měsíců.

Sázení bylo provedeno technologií mechanizované výsadby specializovanou firmou a cibulek je celkem 23 tisíc. Metoda spočívá v tom, že specializovaný sázecí stroj nařízne travní drn, dvě šípové radlice jej nadzvednou a pomocí pásových dopravníků vpraví pod drn požadované množství cibulovin. Následně je travní drn zatlačen přítlačnými pěchy umístěnými v zadní části sázecího stroje.

Pokud se tato metoda osvědčí a květiny budou kvést podle představ, hodlá město příští rok na podzim takto osázené lokality rozšiřovat. Podle vyjádření Petra Mikulíka ruční výsadbou nelze nikdy podobné hustoty cibulovin a tak masivního efektu dosáhnout.